Moje cédéčková sbírka: Evanescence 2003 - 2006

8. října 2016 v 12:00 | Baryn |  Recenze

Evanescence (USA)


Evanescence v Praze, Incheba arena, 2012

Vím, že jsem u Epicy psala, jak mě šíleně ovlivnila a změnila mi život. Metalový život a pohled na hudbu celkově. Ovšem nebýt Evanescence k žádné Epice se ani nedopracuji a možná zůstanu u Rihanny s Shakirou (well, když zrovna nevydají cosi odstrašujícího s názvem "Work" nebo spíše fonetickým "Wörg", zůstávám u nich částečně tak jako tak).
Podstatné je, že díky jednomu vysílání Esa a šťastné náhodě, že jsem měla opět jednou nervy poslouchat trapné fórky pána kožíšků, tedy Leoše Mareše, jsem se dočkala videoklipu k písni "Call Me When You're Sober", a to mě definitivně přivedlo na scestí... totiž, k té správné víře... totiž... ale jo, jako fanoušek Powerwolf nemám problém nazývat metal vírou.
album Fallen, vydané 2003, žánr gothic rock/alternative metal

Výsledek obrázku pro evanescence fallen

Nepamatuji si opravdu, které z cédéček jsem dostala jako první (ale myslím, že jsem obě opravdu k nějaké příležitosti dostala), ani si nejsem jistá, po kterém jsem toužila víc a které jsem po prvním poslechu nazvala tím svým oblíbeným, ale faktem je, že mě Evanescence ohromili. Hráli úplně jinou hudbu, než na co jsem byla zvyklá. Takovou vskutku propracovanou, tajemnou, bez zbytečných nezajímavých výplňových melodií. Všechno v těch písničkách mělo smysl, své místo, význam a nějakým způsobem to na mě působilo. Působilo mocně a silně. A hlavně ten hlas! Dlouho jsem nenarazila na tak působivý, silný a emocemi nasáklý hlas, jako má právě Amy Lee.

Písnička z Fallen, která mě asi jako každého hned chytla a nepustila, byla "My Immortal". Poté, co jsem ji několikrát slyšela vyhrávat v Albertu pro mě sice její krása o něco klesla, ale svým způsobem ji budu mít ráda vždycky. Mnohem víc na mě však pak zapůsobila kásná temná "Haunted" a neuvěřitelně chytlavá "Everybody's Fool". Taková "Imaginary", která mi před těmi cca deseti lety přišla neuvěřitelně komplikovaná, a přesto elegantní a půvabná, mě zrovna tak držela jak přikovanou u repráků, jen abych si mohla tu krásu vychutnat naplno. Mé současně nejoblíbenější písničky z tohoto alba jsou pak asi "Whisper" a "Hello" - přičemž, kam se hrabe Adele. Ale myslím, že bych zde nenašla písničku, která by mi vyloženě nesedla, snad jen "Taking Over Me" mi přijde o trošku slabší než zbytek.


album Anywhere But Home (CD/DVD), rok vydání 2004, žánr cosi dárk a ívl a hrozně goffic

Výsledek obrázku pro evanescence anywhere but home

Je to sice živák, ale kvůli písničkám jako "Missing", "Further Away", "Thoughtless" a mé absolutně nejoblíbenější "Breathe No More" jsem tenhle kousek prostě ignorovat nemohla. Navíc do kolekce se jako sběratelský kousek hodí. Pravda však je, že jsem si cédéčko přehrála asi jen jednou, a pak zůstalo zastrčené na poličce slávy mezi mými ostatními přírůstky.

Nakonec ale k tomuhle albu mám přeci jen o něco vřelejší vztah než jen jako ke sběratelskému klenotu. Pojí se k nemu docela vtipná historka - nebo alespoň nápad.
S jednou kamarádkou, která byla stejně jako já postižena Potterem a Evanescence jsme se rozhodly přepsat texty několika písniček ze všech alb od Evanescence do tématiky Harryho Pottera. Byla to sranda, a celý projekt jsme zakončily grandiózním "vydáním" alba "Anywhere but Hogwarts" od naší skvělé fiktivní skupiny "Potternescence".
Cédéčko obsahovalo hity jako "Call Me When You're Potter", "Dumbledore's Fool", "My Wand is Broken" nebo "The Chosen One" a bonusy "Your Scar" a "Lost in Durmstrang".
album The Open Door, rok vydání 2006, žánr gothic rock/metal/pure perfection

Výsledek obrázku pro evanescence the open door

Definitivně mé nejoblíbenější album od Evanescence. Myslím, že Amy zde sice v žádné písni nevybičovala hlas k takovému výkonu jako v "Hello", ale jako celek, co se melodií, atmosféry, textů a zpěvu týče, působí na mě TOD nejlépe. Já bych neváhala opět použít výraz "dokonalé" pro popsání tohoto alba, a to hlavně proto, že i po deseti letech mi písničky jako "Lacrymosa" a "Lithium" přijdou zkrátka nepřekonané a nepřekonatelné...
Možná všechna ostatní alba z mé sbírky měla vždy 3-6 skvělých písniček, tohle album jich má 13!

EDIT 9.10.2016
Uvdědomila jsem si, že jsem vám sem nedala původně ani hudební ukázku. Úplně jsme na ni zapomněla. Respektive jak jsem okecávala neustále všechny ty písničky, nabyla jsem mylného dojmu, že je tu ukázek až až. Sice věřím, že třeba Lithium, My Immortal a možná tu Everybody's Fool či Good Enough pár z vás zná, ale stejně něco vyberu, a to konkrétně píseň, která mně osobně přijde nejzajímavější. Lacrymosa - nejlepší zneužití Mozarta, jaké znám.


Video není moje, a ani se mi moc nelíbí. No vážně, vždyť ten neonový font se k té písničce ani trochu nehodí. Na druhou stranu moc esteticky povedených videí k téhle písničce se slovy na YT zkrátka není, takže tenhle paskvikl z toho vyjde asi nejlépe.


Evanescence pak vydali ještě jedno album v roce 2012, nazvané prostě "Evanescence". Ten rozdíl šesti let je zde dost silně znát. V tom lepším i v tom horším slova smyslu. Album "Evanescence" má příjemný moderní zvuk, je správně namixované a z hlediska zvuku je asi nejlepší ze všech. Ale!!! Zvuk není hudba. A hudba je na albu to nejdůležitější. Ať už je nové album sebemodernější, je stejně Fialové (a to je pravda, má obal takový dofialova) jako nové album Epicy. Nijaké. Bez výrazného záchytného bodu, který by si člověk zapamatoval, ke kterému by se vracel a který by miloval. A i když písnička "Never Go Back" je velmi dobrá, je zároveň taky jediná, o které bych to mohla říct, je jediná, ve které si Amy trochu hraje jak s hlasem, tak s melodií. Jinak album monotónně plyne se svým kvalitním zvukem kamsi do ztracena. A písničky jako "Swimming Home" nebo "Lost in Paradise" jsou prostě jen úlet, jemný - ale na to, jak já mám jemné písničky na klavír ráda, jsou tyhle dvě skladby stejně nevýrazné a zbytečné, jako zbytek alba. "Swimming Home" je navíc písnička, kterou bych zařadila spíše do repertoáru Bartošky a spol. A proto si album nekoupím a do mé sbírky nepřibyde. Zoufale teď vyčkávám na nějaké nové album, ale jelikož Amy teď zpívá pro děti, asi se jej nedočkáme.Momentálně Evanescence prodávají exkluzivní vinyl boxset, který zahrnuje jak jejich veškerá alba, tak demo Origin, tak ještě nějaké spešl předělávky "Even in Death".
Ale jelikož nemám na čem vinyl přehrát, tento boxset pořizovat nebudu, byť Origin bych si vážně přála mít.

EDIT 16.1.2018
Tak jsme se nového alba dočkali. Jdu se zabít, je to ještě větší katastrofa. :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lola-J Lola-J | Web | 8. října 2016 v 14:21 | Reagovat

Zajímavý výběr :) je skvělý, že tě tenhle styl hudby baví, mně přijde, že pořád jaksi nemám určitý styl hudby, který poslouchám :D

2 Ella Ella | Web | 8. října 2016 v 14:35 | Reagovat

Jak už psala Lola též nemám určitý styl, ale  Evanescence mám ráda. :)

3 Eliss Eliss | Web | 8. října 2016 v 15:18 | Reagovat

Tak tuhle skupinu zbožňuju 8-)  8-)

4 ┼Lady de Vampire Victoria┼ ┼Lady de Vampire Victoria┼ | Web | 8. října 2016 v 15:28 | Reagovat

Miluji je

5 Mirenia Mirenia | Web | 8. října 2016 v 15:50 | Reagovat

Tuhle skupinu znám, občas si od ní něco pouštím :-)

6 stuprum stuprum | Web | 8. října 2016 v 17:14 | Reagovat

Evanescence, takový měla nick moje první oběť z xchatu. :D

7 Hrašulee Hrašulee | Web | 8. října 2016 v 19:46 | Reagovat

Je skvělá, taky ji ráda poslouchám :-)

8 Mniška Mniška | E-mail | Web | 8. října 2016 v 21:48 | Reagovat

He, "pán kožíšků" mne pobavil, to je výstižné pojmenování! Jo, Eso je stará záležitost, ale mně také důvěrně známá. Co jsem se u toho tenkrát pobavila...
Nicméně já tenhle článek beru trochu i jako recenzi a musím říct velmi užitečnou. Evanescence znám a pár písniček i pravidelně poslouchám, ale přiznávám, že jsme se snad nikdy pořádně nedostala k žádnému celému albu, což bych ráda napravila - takže díky za inspiraci. Díky i za kritické hodnocení, které moc často nevídám. Když už čtu články na blogu, většinou jsou veskrze jen pozitivní bez negativní kritiky. Ale když chce člověk objektivní hodnocení, pak je i ta negace důležitá (samozřejmě, když se nenajdou chyby, tak je jasné, že se nebude nic vemejšlet, že ano).
Mimochodem, jak je to tedy s tou Amy? Už je to déle, co jsem četla nějaký rozhovor s ní a tam nějak naznačovala, že jí to snad v Evanescence zase tolik nebavilo a že má vlastně ráda jiný druh hudby, nevíš něco o tom?

9 Łucie. Łucie. | Web | 9. října 2016 v 12:58 | Reagovat

Od Evanescence znám jen jednu písničku a to My Immortal :D

Mimochodem, děkuji za podporu :-D

10 Jinx Jinx | Web | 9. října 2016 v 13:12 | Reagovat

Mám to asi stejně jako už někteří psali, nemám určený druh hudby, takže trošku závidím že někdo už ten svůj našel :)
Jinak moc děkuji za komentář na blogu, máš pravdu, maturita na zdrávce je stejná jako na gymplu u čj a aj, ale ten zbytek jsou odborný předměty. A samozřejmě, že chci pokračovat na VŠ, i to je jeden z důvodů toho přestupu :)

11 Mirenia Mirenia | Web | 9. října 2016 v 13:32 | Reagovat

Jsem tu znova, ale postě se sem vrátit musím :-) Ono to jinak nejde. Strašně moc děkuju za pochvalu kresby, hrozně mě to potěšilo a mám v plánu, zase něco nakreslit.
Jo s tou žlutou pusou máš pravdu, to je takový detail, který mě tam tak trochu irituje, čekala jsem jestli si toho někdo všimne. Ale je pravda, že jsem taky trochu slepá, hned ze začátku jsem to neviděla. Pořád jsem si tu fotku projížděla. Na fotce bych řekla, že je ta pusa ještě žlutější než v originálu.
A ještě jednou děkuju :-)

12 Hrašulee Hrašulee | Web | 9. října 2016 v 14:29 | Reagovat

Děkuji za milý komentář :-) já zatím nevím, vyráběla jsem to včera, tak tě můžu průběžně informovat :D ale zatím super, navíc ty jeřabiny jsou obalené bublinkami a vypadá to moc krásně, každou chvíli na to koukám :-) akorát bohužel svíčka nehoří moc dlouho, ale to není zas takový problém.. jinak mi to přijde ze všech svícnů nejjednodušší a nejrychlejší :D

13 Marie Marie | Web | 9. října 2016 v 18:19 | Reagovat

Páni, pro mě je metal španělská vesnice, ale kamarádka ho miluje, takže čas od času mi pouští Mansona :D

14 Dulce Nika Dulce Nika | Web | 9. října 2016 v 19:15 | Reagovat

Casto ju nepocuvam, ale ma fakt dobre pesnicky ☺

15 Emo Emo | E-mail | Web | 9. října 2016 v 19:18 | Reagovat

Skvělé má dobré písničky

16 I am Jane I am Jane | Web | 9. října 2016 v 20:58 | Reagovat

Tahle kapela je skvělá :-P .

17 Zdebra Zdebra | Web | 11. října 2016 v 16:36 | Reagovat

Evanescence jsem dlouho neslyšela (když nepočítám nedávno jednu písničku na TV Rebel), bych si je mohla někdy pustit. Zrovna nedávno jsem někde viděla jejich CD ve slevě (skoro zadarmo), ale nechtělo se mi zase utrácet. :-D

18 Van Van | Web | 15. října 2016 v 18:49 | Reagovat

Na Evanescenci a právě písničku My immortall jsem narazila kdysi při vyhledávání youtubek s tématem Harryho Pottera -tahle písnička se skvěle hodila k příběhu. Zaujal mě ten jakoby kovový řezavý hlas zpěvačky Amy Lee, hlas, který dokázal zasáhnout a vlastně celá ta skladba i píseň. Hudba, melodie, zabarvení hlasu, to vše jako skvělý melancholický koktail. Vlastně ani ne melancholický, spíš těžce depresivní, sžíravě smutný, drtivý. A krásný.
Asi bych nestrávila všechny jejich písničky, ale čas od času si jich pár zařadím do playlistu, když si chystám hudební hodinku. Kvalitní kapela.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama