Zas ňákej ten vědec....

12. května 2016 v 19:18 | Baryn |  úvahy a stížnosti
Když jsem nastupovala na Karlovku, řešila jsem hlavně své vyhlídky do budoucnosti: Kde budu moct pracovat, jaké vybavení má která laboratoř, zda nejsou ty látky, se kterými bych pracovala v laboratoři moc nebezpečné (ano, jsou), či jak těžké vůbec je do nějaké laboratoře se dostat (asi jako dostat se do nebelvírského kolejního famfrpálového družstva). Nestarala jsem se však příliš o okolí. Vůbec mě nezajímalo, s jakými lidmi se potkám, kdo mě bude učit, čím jaký profesor proslul, nebo nedej bože kdo vydal jaké články (pff - přeci napíšu své vlastní, ne?)
A pak jsem to zaslechla: "Flegr!" Jméno, které se skloňovalo na škole snad nejčastěji. "Flegr - toxoplazma!" či později ucelené věty jako "Šílenec Flegr odebírá krev, aby zase pokročil ve výzkumu toxoplazmy, se kterou se babrá snad celý svůj život." Jak jsem přišla do školy lidí neznalá, nevěděla jsem moc, o koho jde. Postupem času poznávám až moc dobře.
Podstatné pro mě však je, ať už je podle okolí jakkoliv vyšinutý (což by stejně každý vědec měl svým určitým způsobem být), že se zabývá právě toxoplazmou, prvokem způsobujícím toxoplazmózu. Nějakou hrozně zhoubnou nemoc, kterou přenášejí ty zlé špinavé kočky. Vlastně ne. Jako majitelka jednoho chlupatého kočičího miláčka jsem se o toxo začala přirozeně zajímat taky. Žertovala jsem s rodinou, že už jsme všichni dávno nakažení, aspoň budeme sexy. Nebo spíš budeme mít sexy muže.
No dobrá, tohle je nepodstatná informace. Důležité je, že jsem nejen četla všeljaké články, ale také diskutovala s lidmi různě po internetu, jaké mají zkušenosti, ale hlavně názory. Nikdy dřív by mě to nenapadlo, ale od doby, co znám Flegra a jeho posedlost toxoplazmou, začínají se kolem mě rojit lidi štítící se koček kvůli právě této nemoci. Tedy, abych pravdu řekla, nemyslím si, že je to přímo kvůli tomu, spíš jde o ten typ argumentace. "Jsou neloajální, zdrhaj ... jo, a taky maj tu toxo ... toxo nějakou nemoc. Fuj." Člověk si vždycky najde argumenty, kterými by mohl podpořit svou nenávist. Největší strašák se objevil, když se na internetu rozšířila informace, že ženy kvůli kočkám potrácejí.
Ne, není to kvůli kočkám. Je to kvůli toxoplazmóze, ale pravděpodobnost, že byste se nakazili přímo od kočky, je velmi malá. Téměř žádná, pokud neolizujete kotě nalezené v popelnici pokryté vlastními výkaly, ale to věřím, že by asi nikdo neudělal. Nemám v úmyslu tady vysvětlovat, co všechno na vás toxoplazmu přenést může, ale chci se dostat k věci, která mi na celé této záležitosti přijde nejhorší ... asi jako na každé: reakce lidí.
Přemýšlím opravdu horlivě, jestli jsem se nad lidskou debilitou a ignoranctvím pozastavovala víc ve facebookové skupině Překladatelské perly, kde se prostě šikanuje za každý překlep a každý, kdo má na mobilu autokorekci, by měl být okamžitě upálen (to je jasné!), nebo na stránce Cat-mania - kočičí povídání. Já tady nechci schazovat ani jednu z těch stránek. Jsou v nich i dobří a slušní lidé - mezi kočkomily obzvlášť - ale jak my v Hřbitníku říkáme: Pro jednoho krypla se místo najde vždycky. Dobře, originál by měl být "pro jednoho debila", zní to uhlazeněji, ale od doby, co sleduju DabingPortal (a nyní si vážně říkám, na kolik věcí jsem tady už stihla udělat reklamu, ale co už), se mi označení "krypl" líbí více, neboť to přesně, a hlavně JADRNĚ popisuje můj názor na takovéto lidi. Jaké lidi? Kteří dávají koťata pryč po měsíci, kteří je dokáží vyhodit nebo rovnou zabít. To je taková samozřejmost, která mě dopaluje stabilně už x let. Ovšem nově jsou to i lidé, kteří tvrdohlavě všem okolo sebe vnucují, že "Tohle plemeno kočky je hnusné!", "Ženská, která může bydlet s více než třema kočkama, je blázen!", "Kastrovat se nevyplácí!" a nyní moje oblíbené: "Kočky šíří toxoplazmu." Nedávné oficiální prohlášení o tom, že od kočky, která žije doma, se prakticky nakazit nedá, vyvolalo mohutný ohlas mezi odpůrci koček. Negativní. "Zas ňákej přiblbej vědec si příde náhle s takovýmhle výmyslem, my všichni víme, že to ta špína kočičí přenáší." nebo "Však to je známá věc, že je to od koček, to nikdo nevyvrátí." Jak jsem psala výše, ne, většinou to tak není. Spousta lidí, která na kočku v životě ani nesáhla, je touto nemocí nakažená, a spousta lidí, kteří jsou "zavaleni" desítkou koček, naopak touto nemocí netrpí (to je nesprávný výraz, ono se při ní obecně příliš netrpí, ale zkrátka jim dopadly negativně testy). Jako většina nemocí, i tohle pochází zjednodušeně ze špíny. Kočka, která žije v bytě, špinavá převážně není. A pokud, tak je něco špatně s ní nebo s majitelem. Kočka, která žije venku, trpí vším možným, takže stejně není rozumný se s ní mazlit a lepší je ji rovnou vzít k někomu schopnému a ochotnému, kdo jí poskytne plnou péči. V dnešní době se naštěstí s různými útulky, depozity, ústavy, sanatorii a azyly roztrhl pytel.

Vím, že se tímhle článkem nedotknu nikoho, koho by se to dotknout mělo. Lidi, kteří jsou přesvědčení o své pravdě a svém bezchybném jednání, názor jen tak nezmění. Důkazy o tom nacházím každým dnem a nemusí jít jen o kočky. Taková hudba nebo víra je na toto téma mnohem plodnější, ale víra je na tolik omýlaná, že ji ani už nechci řešit (momentálně). Hudba vás ještě čeká. :P

Užijte si víkend!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sugr Sugr | E-mail | Web | 12. května 2016 v 20:15 | Reagovat

Kočky frčí!
Na blogu cz. rozhovor s Kočkomilkou, každá ženská má kočku či více, tedy ta osamocená, je to každého věc čím žije a co mu dělá radost. ;-)
Nejvíc se mi líbí věta ve tvém článku:
"každý je přesvědčen že má pravdu!"
Dodala bych SVOU pravdu a můžeš se tady o tom na Blogu cz. přesvědčit téměř v každém článku na titulce. :-D
Děkuji ti za tvou návštěvu na mém blogu a tvůj komentář! :-)

2 Broken girl Broken girl | Web | 12. května 2016 v 20:51 | Reagovat

Takové zprávy jsou nejlepší... když nějaká pochybná stránka napíše něco těžce "pravdivého" a lidi tomu hned slepě věří ;)

3 Eli♥ Eli♥ | Web | 13. května 2016 v 0:32 | Reagovat

Tyhle jsou super odstínů má plno ,zkus

4 Sugr Sugr | E-mail | Web | 13. května 2016 v 21:13 | Reagovat

Jo...!!!
Fajnový článek, sebevětší blbost a vymyšlenost co tu ti nejoblibenější splodí je považována za svatou... Blog je v tomto vskutku zajímavý! :-D  :-D

5 Sugr Sugr | E-mail | Web | 13. května 2016 v 21:14 | Reagovat

Ještě bych dodala, že ti co hlásají, že jen oni mají pravdu a jen oni a oni..., by měly (většinou jsou to ženy) dodávat slovo - "má" pravda... :-D  :-?

6 Sugr Sugr | E-mail | 13. května 2016 v 21:16 | Reagovat

Tak koukám, že už jsem tu byla - promiň tedy ty další dva mé komentáře. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama