Únor 2016

Desatero nestačí

27. února 2016 v 18:52 | Baryn |  úvahy a stížnosti
Miluji to naše ateistické pokrytectví, co se týče božích přikázání. Nebudu ctít nějaká hrozně přísná pravidla, která jakýsi dědula - pravděpodobně neexistující - vnutil nebohému slepě vedenému národu... Nebudu to ctít, protože se to píše v Bibli, mám své vlastní morální zásady a vím moc dobře, že nemám zabíjet a krást... a kam nedosáhne morálka, tam musí pomoct zákon, však naše zákony jsou mnohem lidštější a moudřejší než ta hrozná boží přikázání... Ehm, ne, nejsou, jsou jenom děravé a na rozdíl od přikázání jsou stvořeny evidentně k tomu, aby byly porušovány.
Vzpomínám si na ten vtip (možná ne úplně dobře, ale aspoň útržky), jak Mojžíš jde na Sinaj a tam mu tedy Hospodin milostivě předá svých čtyřicet přikázání, aby je národ izraelský dodržoval a následoval. Mojžíš se vrátí mezi lidi a když na to tak kouká, uvědomí si, že jsou to všechno lidé divocí a hříšní a že nějaká přikázání jsou na ně krátká. Rozzlobeně mrskne desky na zem a rozhodne se, že se vrátí za Hospodinem na Sinaj, aby si postěžoval a zároveň vysvětlil, že jeho národ evidentně není připraven na takovou nálož poslušnosti a pokory. Po nějaké době se ze Sinaje vrátí a vidí, že už to mezi lidmi vypadá mnohem líp, a tak se rozhodne, že jim konečně řekne, co mu Hospodin předal: "Mám dvě zprávy - dobrou a špatnou. Ta dobrá je, že jsem to ze čtyřiceti ukecal na deset. Ta špatná je, že to šesté zůstalo."
Šesté přikázání je nesesmilníš.

Ale to bylo jen tak na odlehčenou... protože jsem chtěla rozvinout původně svou teorii o ateistickém pokrytectví a tenhle vtip se mi k tomu tématicky hodil. Za takový vrchol (a že jsem na něj částečně i pyšná) považuji totiž naši potřebu nejenom zpochybňovat desatero a jeho význam, ale zároveň (opravdu zároveň) ho doplňovat o svá vlastní přikázání. A to mnohdy ne opravdu nahrazovat nebo parodovat, ale vyloženě doplňovat o to, co považujeme za důležité pro život. No jo, jenomže když si dovymýšlíme další desatero (my to jednou na tu čtyřicítku dotáhneme), znamená to, že přeci jen považujeme za důležité i to původní desatero?
Aha!
Prozradím vám tajemství: Čtyřicáté přikázání se uchovalo a jeho znění je: Nenasereš!

Jak zní ta další "ztracená" přikázání, na to má evidentně každý jiný názor... od Cimrmana až po matematickou a chemikální církev panují spory o jedenácté přikázání. A já, byť přírodověděc, se přikláním spíš k výkladu matematiků.
Zde jsou nějaká přikázání, která jsem všude různě posbírala, třeba i mezi církví uměleckou ...

11. Nulou nepodělíš!
12. Kofolu nenaředíš!
13. Tužku nerozmažeš!
14. Nesežereš bližního svého!
15. Pětivazný uhlík neutvoříš a jeho čtyřvaznou hybridizaci dodržovat budeš!
16. Zahnutou šipku vždy od záporného ke kladnému povedeš!

A jaká jsou vaše oblíbená přikázání?

Sefírka 4-8 měsíců

27. února 2016 v 2:07 | Baryn |  Chmelík